اگه از اینترنت ای دی اس ال استفاده می کنید بعید می دونم که تا قبل از امروز از وجود خطای مرموز 651 خبر داشتید، شاید هم از وجود این خطا آگاه بودید اما چون تا حالا باهاش روبرو نشده بودید براتون مهم نبوده که این خطا کیه چیه و چی می خواد؟!

پیشنهاد میکنم به این مطلب یک نگاه گذرا بیندازید شاید بتوانم کمک کوچکی به شما بکنم. بهترین کار برای بررسی و رفع این مشکل استفاده از آزمون و خطا است. در واقع آزمون و خطا روش اساسی برای حل یک مسئله یا مشکل است. البته من فرض رو بر این گذاشتم که شما نمی خواید با شرکت ارائه دهنده اینترنت تماس بگیرید تا براتون مشکل رو حل کنن یا این که تماس گرفتین ولی صبرتون لبریز شده و خودتون می خواین دست بکار شین!

قدم اول: تمامی اتصالات (کابل تلفن، مودم، کابل شبکه) را از هم جدا کرده و سپس دوباره متصل نمائید. پشت هر مودم سوراخ کوچکی وجود دارد، که برای ریست مودم (بازگشت به تنظیمات اولیه) مورد استفاده قرار می گیرد، سوزن را به سوراخ فرو کرده و بین 8 تا 15 ثانیه نگه دارید تا مودم ریست شود. تمامی کانکشن های را که ساخته اید حذف و مجدداٌ کانکشن جدید ساخته و مودم را کانفیک کنید.


قدم دوم: تنظیمات پروتکل TCP/IP را مجدداٌ بازنشانی کنید. در ویندوز کلیدهای Win+R را بفشارید سپس cmd را تایپ نموده و اینتر را بزنید تا وارد محیط سیاه رنگ داس شوید. سپس کد فرمان زیر را کپی و در محیط داس پیست کنید:

netsh int ip reset reset.log

به همین راحتی تنظیمات مربوط به پروتکل TCP/IP بازنشانی می شود. حالا کامپیوتر را ری استارت نمائید و همچنین مودم را هم یک بار خاموش و روشن نمائید. 


قدم سوم: در قسمت تنظیمات Internet Network مطمئن شوید که IPv6 غیر فعال است. در بعضی از مواقع اگر تیک گزینه IPv6 را بردارید ممکن است خطای 651 برطرف شود. وارد Control Panel شوید و Network and Sharing Center را انتخاب نمائید.

erorr internet conection 651

 در پنجر باز شده بر روی Change adapter settings کلیک نمائید. 

erorr internet conection 651

بر روی کانکشن اصلی(که در کنار آن یک آیکون کابل شبکه وجود دارد) راست کلیک کرده و گزینه Properties را انتخاب نمائید.

erorr internet conection 651

 و در پایان تیک گزینه (Internet Protocol Version 6 (TCP/IPv6 را برداشته و بر روی OK کلیک نمائید.

erorr internet conection 651


قدم چهارم: نصب و یا آپدیت کارت شبکه. راه حل بزرگ دیگر، چک کردن و مطمئن از نصب بودن کارت شبکه است. اگر کارت شبکه شما نصب نباشید و یا ناقص نصب شده باشد می تواند باعث ایجاد خطای 651 شود. برای چک کردن این موضوع  بر روی My Computer موجود در دسکتاپ کلیک راست کرده و گزینه Properties را بزنید، از منوی سمت چپ بر روی Device Manager کلیک نمائید. در صفحه باز شده به دنبال Network adapters بگردید و بر روی آن دابل کلیک کنید تا زیر مجموعه آن نمایش داده شود.

اگر کارت شبکه نصب نباشد و یا ناقص نصب شده باشد و نیاز به آپدیت داشته باشد، در گوشه یک یا چند آیکون یک مثلث زرد رنگ نمایان می شود که در این صورت باید کارت شبکه نصب و یا آپدیت شود:

Eroor internet connection 651

پس از نصب و یا آپدیت کارت شبکه علامت هشدار زرد رنگ ناپدید می شود و این به معنی نصب بودن کارت شبکه می باشد:

Eroor internet connection 651


قدم پنجم: تمیز کردن بوت. پاک کردن یا همان تمیز کردن بوت ممکن است مشکل شما را برطرف نماید. بدین منظور بر روی استارت منو(پنجره ای کوچک که در سمت چپ و پایین دستکتاپ وجود دارد) کلیک کرده و عبارت msconfig.exe را سرچ کرده و اینتر را بزنید. پنجره System Configuration برای شما نمایان می گردد؛ ابتدا تیک گزینه Load startup items را بزنید:

Erorr 651 internet

سپس به سربرگ Services رفته و بر روی Disable all کلیک کرده و در نهایت بر روی OK کلیک نمائید. 

Erorr 651 internet

کامپیوتر را ری استارت کرده و با ساختن کانکشن جدید دسترسی به اینترنت را تست نمائید.


قدم ششم: اگه با هیچ کدوم از راه حل های بالا مشکل شما حل نشد ممکنه دو تکه بودن سیم (کابل تلفن) باعث ایجاد خطای 651 شده باشه. برای اطمینان از دوتکه نبودن باید با دقت، کابل تلفنی را که به مودم وصل نموده اید چک کنید. ممکن است این کابل در مسیر(از پشت مودم تا جایی که به تیر یا همون دکل تلفن توی خیابون) زخمی و یا دوتکه شده باشد. هر کجا که کابل با نوار چسب مشکی بسته شده بود آن را باز کرده و از هر طرف 5سانتی متر جد کرده و مجدداً متصل نمائید. این نکته را هم مد نظر داشته باشید که کابل دوتکه موجب افت سرعت اینترنت می شود پس همیشه از یک کابل سالم و یک تکه استفاده نمائید.


تجربه و پیشنهاد شما؟ اگر با خطای 651 روبرو شدید و توانستید برای برطرف کردن آن راه حلی بیابید، در قسمت نظرات همین مطلب، گزارشی از نحوه رفع این خطا ارسال کنید تا راه گشای دوستانی باشید که به این مشکل برخوردند.


امیدوارم که از این آموزش نهایت استفاده رو برده باشید.

اگه به مشکلی برخوردید می توانید در قسمت نظرات سوالاتتون رو مطرح کنید.

منبع: آموزه